Květen 2017

Strava!Co dávat a co ne ?

27. května 2017 v 16:53 | Klárča |  Strava
Kolik potravy má morčátko denně dostat? Co všechno může? Jaká zelenina a ovoce jsou vhodné? Který druh granulí jlepšíe nej? - To jsou běžné otázky, které si klade každý zodpovědný chovatel, a tento článek se je pokusí zodpovědět.
Především je třeba si uvědomit, že morče je býložravec, což znamená, že se jeho strava v přírodě skládá hlavně z čerstvé trávy a lučních bylin, doma pak ze sena a čerstvé šťavnaté zeleniny.
Granulované krmivo a ovoce jsou považovány pouze za doplňkové krmivo a morčátkům ho proto podáváme s mírou.
Vhodná strava zajišťuje morčátku nejen správnou dávku veškerých důležitých živin (vlákniny, vitamínů a minerálů), ale slouží i jako prevence mnoha závažných patologických onemocnění (onemocnění jater, střevní komplikace, ledvinové a močové kameny, přerůstání zubů - jak řezáků, tak stoliček - s následkem abscesů atd). Proto je důležité, abychom svému mazlíčkovi/svým mazlíčkům sestavili správný a vyvážený jídelníček.

Seno

Seno musí tvořit hlavní složku stravy morčete ze dvou důvodů:
• morče musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky
je hlavním zdrojem vlákniny.

Proto musí mít morče seno celoživotně neomezeně k dispozici.

Voda

Vodu měníme každý den. Podáváme ji čistou a pokojové teploty. Vhodnější je napáječka, protože v misce se voda velmi rychle znečistí podestýlkou a výkaly. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny. Čištění je jednoduché - do napáječky nalejeme díl octu a díl vody, přidáme trochu rýže, pořadně protřepeme, vypláchneme a napáječka je jako nová. Sosátko je pak vhodné čistit vatovými tyčinkami.

Zelenina

Zelenina je pro morče důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našlo v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost morčáka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.
Zeleninu morčeti podáváme nejlépe 2x denně v množství, které sní do dalšího krmení. Krmení 1x denně není dobré, protože to působí nestabilně na trávicí trakt. Morčata budou mít tendenci krmivo rychle polykat a pořádně nežvýkat a tím polykat i spoustu vzduchu, což má ve střevech za následek kvašení.

Luční a aromatické byliny

Snad žádné morčátko nepohrdne chutnou bylinkou a nejraději by tyto dobroty jedlo po kilech. Protože však bylinky obsahují často hodně vápníku, je vhodné jejich množství u dospělých mlsounů omezití omezit a předejít tak tvorbě ledvinových a močových kamenů.

Kde byliny a trávu nesbírat
  • na okrajích polí, protože je tam tráva pohnojená
  • na trávnících ve městě, protože se na ně chodí venčit psi, tudíž je tráva znečištěná a můžeme na morčata přenést různé nemoci
  • při okrajích silnic, protože je tam tráva "napuštěna" výfukovými plyny
  • ze sběrného koše sekačky, protože v trávě rozsekané na malé kousky začínají už dvě hodiny po posečení probíhat hnilobné procesy, které jsou pro zvíře nebezpečné. Dále jsou škodlivé také motorové oleje, které se do sekaček dávají a které se samozřejmě do posekané trávy dostanou; a v neposlední řadě tato tráva obsahuje i výfukové plyny, neb tyto sekačky bývají poháněné benzínem (pokud tedy nemáme sekačku elektrickou).
  • pod keři - bývají na ní často klíšťata

Větve

V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které morčátka potřebují k tomu, aby byli fit. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na morčecí zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů (zuby rostou morčeti rychlostí 1,2-1,5mm za týden). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.Ovoce

Pro morče je ovoce jako bonbony pro člověka - obsahuje hodně cukru (fruktózy), a proto by mělo sloužit pouze jako pamlsek, neboť vysoký obsah cukru podporuje vznik cukrovky a může vést i ke změnám prostředí ve slepém střevě (např. změna pH), tak umožní růst "špatným" bakteriím, což může vyvolat průjem. Morčátka, která maji nadváhu, by ho (alespoň po dobu diety) neměla dostávat vůbec.
V žádném případě nepodáváme slupky od pomerančů, mandarinek atp. Jsou totiž většinou ošetřeny chemickými přípravky na bázi silic, které se nesmyjí ani pod horkou vodou.
U melounu odkrojíme svrchní tmavě zelenou slupku, protože melouny bývají na povrchu chemicky ošetřeny. Světle zelenou dužinu pod slupkou morčata mohou.


Shrnutí

Nejdůležitější složkou potravy morčete je seno, které musí mít morče celoživotně neomezeně k dispozici. Hned na druhém místě v pomyslném žebříčku důležitosti stojí zelenina/tráva. Kvalitní granule jsou pouze doplněk a nemusí v morčecím jídelníčku figurovat vůbec, pokud má morče dostatek zeleniny. Morče si neumí vyrábět vitamin C samo, proto ho musí přijímat dostatek ve stravě (zelenina, tráva). Ovoce slouží pouze jako pamlsek. Na obrušování zubů jsou vhodné větve - tvrdý chleba nepodáváme! Minerální slané a vápníkové kameny nejsou pro správně živené morče nezbytně nutné. Nikdy nedáváme morčeti žádné lidské jídlo!

Jak si morče vybrat ?

27. května 2017 v 16:39 | Klárča |  Jak si správně vybrat
Pokud jste se rozhodli, že si pořídíte jen jedno morče, budete mu muset dávat hodně své lásky i času, aby se necítilo osamoceně.Líbající Pokud jste se rozhodli pořídit si morčata dvě(nebo tři, je-li kotec dostatečně velký), měli byste pamatovat, že dva dospělé samečky nemůžete nikdy chovat ve společném kotci, prali by se. Zato dvě(či tři)samičky můžete klidně chovat dohromady, budou si dělat společnost. Nejlepší je dát k sobě sestry ze stejného vrhu, pokud jsou si cizí musíte je umístit společně dřív než dosáhnou stáří 10 týdnů. Samičku se samečkem můžete mít v jednom kotci, ale uvědomte si, že se budou pářit a mít mláďata.
Morče si můžete koupit od chovatele či ve zverimexu. Také byste si měli zjistit pár důležitých věcí:
  • Měli by být stará 6 až 9 týdnů.
  • Kožíšek zdravého morčet e by měl být čistý a neměla by v něm být žádná holá místa. Tělo by mělo být pevné a hladké. Oči má mít morče jasné, ne zastřené, a nesmí mu z nich téci. Také čumáček má mít čistý a nesmí mu z něj téci.
  • První týden byste měli morčatům dávat tu stravu, na jakou jsou zvyklá. Pak můžete zkusit, jestli by jim chutnala i jiná zelenina, ale zvykejte je na ni postupně.
  • Až si morče koupíte, zkraťte si cestu domů co nejvíce. Když jedete autem, nebo jiným dopravním prostředkem, dejte si morče na klín, aby to s ním neházelo.
  • Potom, co si morče přinesete domů, měli byste ho nechat v klidu, aby si zvyklo na nové prostředí. Usaďte ho do kotce, dejte mu vodu, potravu a nechte jej o samotě.